Люмбаго походить від латинського «Lumbus», що перекладається як поперек, простріл. Виявляється раптово виникаючими гострими болями в поперекових м'язах.
Найчастіше це захворювання розвивається у людей, що займаються важкою фізичною працею, при перенапруженні поперекових м'язів, при переохолодженні. Іноді причиною люмбаго є гострі і хронічні інфекції, при яких пучки м'язових волокон набухають і стають болючими при найменшому русі - розтягуванні. У цей момент відзначаються крововиливи в м'язи, надрив м'язових пучків, сухожиль, наростання сполучної тканини.
Приступ хвороби зазвичай починається раптово. Відразу ж після сильного фізичного напруження або переохолодження. Ця недуга починається з гострого прострілюючого болю в попереку, недає навіть поворухнуться, хворий не в змозі зігнутися і розігнутися, іноді падає від болю.
Буває, болі в попереку розвиваються кілька днів, поступово посилюючись, набувають характеру прострілу. Хворобливість посилюється при щонайменшій зміні тулуба, при легких активних рухах, навіть при кашлі, чханні, напруженні, гикавці і т.д. У стані спокою гострий біль затихає, або навіть взагалі зникає. Тіло хворого нахилено вперед, руху обмежені і болючі. Особливо важко стати на ноги з положення лежачи-сидячи, доводиться це робити в кілька прийомів.
Поперекові м'язи потовщені, напружені і ущільнені. Іноді при пальпації в них прощупуються щільні і дуже хворобливі вузлики від крововиливів або ділянки зміненої м'язової тканини. При люмбаго напади в попереку можуть переміститися вниз на область крижового сплетення і сідничного нерва. Приступ цього болю може тривати кілька днів, максимум три тижні. Рекомендується: паравертебральні блокади з лідокаїном 2%. Більш конкретне лікування призначить лікар фахівець. Надалі рекомендується масаж і лікувальна гімнастика, сірководневі і радонові ванни.
Слід уникати фізичних перенапруг, перебування у вогкості і холоді. Бажано перейти на більш легку роботу, не пов'язану з компресією на хребет.