Цервікалгія - це біль в шиї. Вона є першим і основним симптомом при ураженні шийного відділу хребта (остеохондроз і його ускладнень) і при ураженні м'язів області шиї. При остеохондрозі відбувається зменшення висоти міжхребцевих дисків, зниження їх пружності і тургору, склероз і кальцифікація замикаючих пластинок, потім починається крайове розростання остеофітів (спондильоз). При цьому обмежується рухливість шийного відділу хребта, але ці процеси рідко викликають цервикалгии.
Причиною виникнення болю при остеохондрозі є те, що відбувається зменшення висоти міжхребцевих дисків, зниження їх пружності і тургору, склероз і кальцифікація замикаючих пластинок, потім починається крайове розростання остеофітів (спондильоз). На тлі остеохондрозу можуть зміщуватися хребці і формуватися міжхребцева грижа, що призводить до високого ризику затиснення нервових корінців, які відходять від спинного мозку. Це веде до виникнення цервікалгії і порушення рухової активності.
Є й інші причини виникнення цервікалгії: це і переохолодження, і тривале перебування в незручному положенні, і перевантаження м'язів при фізичній роботі, і тривала сидяча робота (наприклад, сидіння за комп'ютером), також травми шийного відділу хребта.
За перебігом цервікалгія може бути гострою і хронічною. Гострий біль в шиї зазвичай буває при розтягуванні, запаленні, спазмі м'язів, протрузії (випинання міжхребцевого диска за межі хребетного стовпа) або грижі міжхребцевого диска. Хронічна цервікалгія розвивається при необоротних змінах хребта, наприклад, в разі остеопорозу, спондильозу або остеохондрозу.
При виникненні цервікалгії основними методами для визначення причини захворювання є рентгенографія шийного відділу хребта, магнітно-резонансна та комп'ютерна томографія. Також проводять дуплексне сканування, щоб визначити стан судин шиї.