ГО ЛОПО «Спонділаклуб»
Медичний центр «Хвороб хребта та суглобів»
Записатися на прийом
x

Запис на прийом

Бажана дата прийому

ГоловнаМи лікуємо ➠ Гонартроз

Гонартроз

Гонартроз (деформуючий артроз колінного суглоба) - дегенеративно-дистрофічні захворювання не запального характеру, при якому вражається гиаліновий хрящ і характеризується прогресивним руйнуванням хрящової тканини, деформацією суглоба і порушенням його функції.

Гонартроз зазвичай виникає у пацієнтів у віці старше 40 років і частіше спостерігається у жінок. У деяких випадках (після травм, у спортсменів) гонартроз може розвиватися і в молодому віці.

Через виникнення розрізняють первинний або ідіопатичний гонартроз - причина розвитку такого артрозу не відома. Первинний гонартроз частіше зустрічається у літніх пацієнтів, в основному він характеризується двостороннім процесом. Вторинний гонартроз - артроз колінного суглоба, що виник в результаті попередньої (або на фоні) патології колінного суглоба (травма колінного суглоба, порушення розвитку, на тлі захворювань колінного суглоба інфекційних або системних та ін.). Вторинний гонартроз зустрічається в залежності від причини його виникнення практично в будь-якому віці, він частіше є одностороннім. Всупереч поширеній думці, причина розвитку хвороби - зовсім не в відкладенні солей, а в порушенні харчування і зміну структури внутрішньосуглобового хряща. При гонартрозе в місці прикріплення сухожиль і зв'язкового апарату можуть зустрічатися вогнища відкладення солей кальцію, однак вони вторинні і не є причиною появи таких симптомів хвороби.

Виділяють три стадії гонартрозу (суть стадій зводиться до опису клінічних проявів захворювання і ступеня порушення функції колінного суглоба): Перша стадія - характеризується початковими проявами захворювання. Характерними є періодичні тупі болі, зазвичай - після значного навантаження на суглоб. Можлива невелика, самостійно зникає набряклість суглоба. Деформація відсутня. Друга стадія - характеризується наростанням симптоматики з'явилася в першій стадії. Болі стають більш тривалими і інтенсивними. Хворі відзначають хрускіт в суглобі при русі коліном. Відзначається незначне або помірне обмеження рухів і невелика деформація суглоба. Третя стадія - характеризується найбільшим розвитком всіх симптомів властивих даному захворюванню. Болі практично постійні, хода порушена. Відзначається виражене обмеження рухливості і помітна деформація суглоба.

Зустрічаються Х-подібна деформація колінного суглоба - Вальгусна і О-подібна деформація - Варусна.

Основним методом діагностики є рентгенографія. Рентгенографія дозволяє поставити діагноз і визначити стадію гонартроза, а також простежити динаміку розвитку захворювання.

Наверх